I helgen arrangeras Biets dag på Julita gård, där kan du lära dig allt om binas värld med aktiviteter som passar hela familjen, skriver kkuriren.

I helgen arrangeras Biets dag på Julita gård, där kan du lära dig allt om binas värld med aktiviteter som passar hela familjen, skriver kkuriren.
Boo Buder, Götene visar hur han använder biblås vid skattning.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
När en biodlare kom ut till sin biodling upptäckte han att någon stulit en mängd av samhällets bin, skriver Smålänningen.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Nyfikna gick på bisafari på Sofiero gård. Han är egentligen snickare, men för fyra år sedan började Tommy Johansson intressera sig för biodling. Under lördagen träffade han sju entusiaster på Sofiero Gård för att lära...
Sveriges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Cookie Policy (EU). Kontakta oss.