Nybörjarkurs i biodling – Teoretisk lektion 6/6. Här går vi igenom; Bihälsa (sjukdomar, skadegörare och fiender), Bivax och vaxhantering, Bivaxets användning samt Blommor och bin. Läs även samma kapitel i Bin till nytta och nöje, samt boken Honung. Lektionerna i kursen ska ses som ett komplement eller stöd, när ordinarie biodlingskurser inte kan hållas, eller om kursdeltagare inte har möjlighet att närvara.
Du kanske också gillar
På rapsdrag med Bihålans Biprodukter
Ove Friblad från Bihålans Biprodukter visar en bigård vid fält med raps. Ove berättar om vad man ska tänka på när man har rapsdrag på sina bisamhällen. Läs mer om Bihålans Biprodukter på bihålan.se.
10 visningar
Använd honung till matlagning
En film som visar hur du kan att använda honung till matlagning. Fler recept och tips hittar du hos ALLT OM HONUNG – Sveriges bästa sajt om honung och biprodukter.
36 visningar
Blanda vinterfoder med dränkbar pump
I den här filmen blandar biodlaren vinterfoder med en dränkbar pump.
8 visningar
- Biodling
- Bli biodlare
- Biodlingskalender
- Filmer om biodling
- Biodlingsreportage
- Bisamhälle
- Praktisk biodling
- Biredskap
- Bikupa
- Kuptillbehör
- Honungshantering
- Vaxhantering
- Bihälsa
- Föreläsning
- Hitta lokala biodlare
- Nyheter
- Länkar
- Ordlista för biodling
- Blommor & bin
- Bok om biodling
- Säljmaterial
- Allt om honung
Nyheter
ALLT OM BIODLING
Sverges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.