Varför dör så många bisamhällen? Varroakvalster och miljögifter framhålls ofta, men nu pekar en ny studie också ut slarviga biodlare, skriver Sveriges Radio.

Varför dör så många bisamhällen? Varroakvalster och miljögifter framhålls ofta, men nu pekar en ny studie också ut slarviga biodlare, skriver Sveriges Radio.
Vill du hjälpa till att hålla liv i våra bin? Då kan en kurs i biodling vara något för dig, skriver vt.se.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Samordnad kontrollplan för att fastställa förekomsten av bedrägerier med honung. Läs mer hos Europeiska kommissionen.
Preliminära testresultat.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Sveriges biodlares riksförbund (SBR) har lämnat en motion till LRF för att få hjälp med att få Livsmedelsverket att agera mot märkningen av importerad honung. Biodlare vill att ursprungsmärkningen blir mer tydlig. Läs...
Sveriges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Läs mer