Böndernas skördar blev rekorddåliga efter den torra sommaren – men för Skånes biodlare blev det inte samma katastrof, trots stor variation. Lyssna hos SR.

Böndernas skördar blev rekorddåliga efter den torra sommaren – men för Skånes biodlare blev det inte samma katastrof, trots stor variation. Lyssna hos SR.
Sveriges Biodlares Riksförbund (SBR) och Biodlingsföretagarna (BF) kräver att landsbygdsminister Eskil Erlandsson agerar via sina representanter för binas och biodlingens bästa genom att stoppa godkännandet av DuPont...
Förr var biodling en bisyssla som mest lockade äldre gentlemän. Men tiderna förändras – och nu är det trendigare än någonsin, skriver NVP.se.
Sverges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
Sveriges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna sida accepterar du vår användning av cookies. Läs mer