Fler vill hålla på med biodling i Halland. I Kungsbacka är nybörjarkursen full för andra året i rad.

Fler vill hålla på med biodling i Halland. I Kungsbacka är nybörjarkursen full för andra året i rad.
Om inte vattnet räcker till producerar inte blommorna nektar och då finns inget för bina där att hämta, säger Sören Andersson, biodlare på Lidingö. Läs mer hos Mitt i.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Mark- och miljödomstolen vid Nacka tingsrätt upphäver Kemikalieinspektionens beslut om dispens för växtskyddsmedlet Gaucho WS 70. Domen innebär att det inte är tillåtet att så sockerbetsfrön som är behandlade med...
Nu ska sandmiljöerna i tallskogarna på Planteringen rustas upp. Det behövs för att humlor och bin ska få det bättre, skriver HD.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Sverges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
Sveriges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna sida accepterar du vår användning av cookies. Läs mer