Stenungsunds kommuns pollineringsprojekt har resulterat i bland annat insektshotell och skapandet av en blomsteräng, skriver Lokaltidningen Stenungssund.

Stenungsunds kommuns pollineringsprojekt har resulterat i bland annat insektshotell och skapandet av en blomsteräng, skriver Lokaltidningen Stenungssund.
Honung kan innehålla pollen från genmodifierade grödor utan att burken måste märkas, efter beslut i EU-parlamentet. Med parlamentarikernas välsignelse omdefinieras pollen från en ingrediens till en naturlig beståndsdel...
Böndernas skördar blev rekorddåliga efter den torra sommaren – men för Skånes biodlare blev det inte samma katastrof, trots stor variation. Lyssna hos SR.
Det är inte bara Skellefteås kulturliv som nu tar plats i Skellefteås nya kulturhus Sara. Uppe på taket surrar ett gäng som gör sig redo att börja producera sötsaker. Se klippet hos SVT.
Sverges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
Sveriges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna sida accepterar du vår användning av cookies. Läs mer