Vid lunchtid under söndagen ska någon ha försökt att stjäla honung från en mans biodling på tomten, skriver Norra Skåne.

Vid lunchtid under söndagen ska någon ha försökt att stjäla honung från en mans biodling på tomten, skriver Norra Skåne.
Intresset för bikuporna i kyrkoruinerna i Visby innerstad har varit stort, säger Mikael Qwiberg som tagit initiativet till att placera bikupor på taken till tre ruiner och i självaste domkyrkans torn. – Jag har...
Även om många växter torkat och honungsbina inte har kunnat ta deras nektar för att göra honung av så verkar de kunna hitta andra sätt för honungsproduktion. Lyssna hos SR.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
SBR´s Riksförbundsmöte 2015 kommer äga rum på Sundbyholms slott utanför Eskilstuna den 18-19 april.
Mer information på SBR´s webbplats.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Sveriges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Cookie Policy (EU). Kontakta oss.