De mystiska försvinnanden av honungsbin från bikupor kan vara direkt kopplade till användning av insektsmedel, enligt ny studie från Harvard University.

De mystiska försvinnanden av honungsbin från bikupor kan vara direkt kopplade till användning av insektsmedel, enligt ny studie från Harvard University.
Landsbygden har drabbats av ett mysterium, bin dör i drivor men inget vet varför. Programledaren Bill Turnbull vill i det här programmet gå till botten med en historia som den senaste tiden har fångat rubrikerna. Vad är...
Hamngatan i centrala Västervik har besök av en stor bisvärm. Under dagen var det bin överallt längs gatan. Läs mer hos SR och vt.se.
Älvsbyns Biodlarförening höll ett välbesökt årsmöte den 16 november.
Läs mer hos Norbottens Kuriren.
Sverges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
Sveriges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna sida accepterar du vår användning av cookies. Läs mer