Humlepälsbiet är en av de mer ovanliga biarterna som finns i Sverige. Från att har varit näst intill helt försvunnet har biet nu börjat återhämta sig. Lyssna hos SR.
Humlepälsbiet är en av de mer ovanliga biarterna som finns i Sverige. Från att har varit näst intill helt försvunnet har biet nu börjat återhämta sig. Lyssna hos SR.
Biodlarföreningar runt Malmö är oroliga då den extremt smittsamma sjukdomen amerikansk yngelröta hittats i bisamhällen på några ställen i Burlövs kommun. Lyssna hos SR.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Bestämmelserna om de kontroversiella jordbrukskemikalierna i USA och EU är i bisarr motsägelse. USA, som har godkänt de flesta neonikotinoiderna, förbjuder nu sulfoxaflor. EU har förbjudit de flesta neonikotinoider för...
Förstapristagaren får ett presentkort i Bibutiken motsvarande ett värde av 500 kronor. Andra- och tredjepristagarna får presentkort på 150 kronor.
Läs mer hos Biodlarna.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Sveriges populäraste sajt om biodling. Här finns allt du behöver veta för att bli en bättre biodlare.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Cookie Policy (EU). Kontakta oss.
Sveriges bästa sajt om biodling. Här finns all nödvändig information och inspiration för att du ska kunna utvecklas som biodlare. Följ eller kontakta oss för synpunkter eller önskemål.
