Precis som vi människor tvekar bina att ge sig ut när det är kallt. Problemet är bara att detta innebär att årets honungsskörd har blivit sämre än på över 30 år.

Precis som vi människor tvekar bina att ge sig ut när det är kallt. Problemet är bara att detta innebär att årets honungsskörd har blivit sämre än på över 30 år.
Pollinerande insekter är allvarligt hotade och har minskat både i Sverige och globalt. En treårig satsning ger nu resultat. Bland annat har vilda pollinatörer fått en ökad födotillgång, fler boplatser samt fler och...
Bin bevisar dagligen att även den som är liten kan göra stor skillnad. Läs insändaren hos Hallandsposten.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Lars Höglund, Härnösand visar hur han gör tio avläggare från två modersamhällen.’
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Sverges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
Sveriges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna sida accepterar du vår användning av cookies. Läs mer