I en lokal på baksidan av Traryds bilfrakt spenderar sju arbetssökande, merparten nyanlända, sina dagar med att lära sig allt och lite till om biodling. Läs mer hos Smålänningen.

I en lokal på baksidan av Traryds bilfrakt spenderar sju arbetssökande, merparten nyanlända, sina dagar med att lära sig allt och lite till om biodling. Läs mer hos Smålänningen.
Nu lanserar Sigtunas hotellsamarbete för en hållbar destination sitt eget rabarbermjöd. Med smak av lokal rabarber och honung från 15 egna bikupor kan man nu erbjuda ett halvtorrt mjöd med doft av honung och...
Intresset ökar framför allt bland unga tjejer. Allt fler väljer att skaffa sig en bikupa, några bin och testa att göra sin egen honung. Men hur går det egentligen till?
Lyssna hos Sveriges Radio.
Hundratusentals bin hittades på onsdageftermiddagen döda i flera plastcontainrar fyllda med sötaktig sörja. Läs mer hos SVT och SR.
Sverges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
Sveriges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna sida accepterar du vår användning av cookies. Läs mer