Många flygtimmar och lång blomningstid. Årets sommar har varit en skön resa för bina. Det är honungsskörden bevis för, skriver Allehanda.

Många flygtimmar och lång blomningstid. Årets sommar har varit en skön resa för bina. Det är honungsskörden bevis för, skriver Allehanda.
Tre fjärdedelar av all mat vi äter är beroende av pollinering. Och för att det jobbet ska bli gjort behövs båda tama bin och vilda pollinerare. Lyssna på programmet hos Sveriges Radio.
Tidigare har vi berättat att det behövdes fler biodlare i landet och nu visar det sig att antalet biodlare faktiskt har ökat det senaste året, skriver SR.
Halländska biodlare har i 126 år kunnat besöka butiken Oscar Gustavsson Biredskap i Torpa utanför Varberg. Men den 30 augusti gick verksamheten i graven, skriver SVT.
Sverges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
Sveriges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna sida accepterar du vår användning av cookies. Läs mer