Fördjupningskurs i pollenanalys. För dig som tidigare gått grundkursen i pollenanalys ges en fortsättning 2016-02-29.

Fördjupningskurs i pollenanalys. För dig som tidigare gått grundkursen i pollenanalys ges en fortsättning 2016-02-29.
Utanför Sätila bor Nina Ferm nästgårds med sin svärfar, biodlaren Åke. Nu har hon tagit steget att våga satsa på att odla sina egna bin. Lyssna hos Sveriges Radio.
– Misstankarna om att varroasmitta finns i ett bisamhälle i Houtskär har bekräftats men vi tror vi just nu kan ta det ganska lugnt här på Åland. Läs mer hos Ålands Radio & TV.
För Lisette Lenoir ger arbetet i bigården framför allt lugn och ro. Under Fest i Heby-veckan finns chans att lära sig mer om både bin och biodling. Läs mer hos UNT.SE.
Sverges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
Sveriges trevligaste sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna sida accepterar du vår användning av cookies. Läs mer