För sjunde året i rad ökar antalet medlemmar i Biodlarna. En som satsar på att ta sin biodling till en ny nivå är Johan Melin i Snörum. Med en bikupa kallad ”Villakupan” kan villaägare hyra in bin för en sommar.

Forskarna vill studera om det finns skillnader mellan olika underarter till honungsbiet. Lyssna hos SR.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
En spännande aktivitet är att se hur Skaras biodlarförening arbetar i Fornbyn. Än finns det chans att se på, men snart är det slut på säsongen, skriver SKLT.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Intresset var stort när Hisingens biodlarförening hade sommarskola i Lundby för biintresserade barn under onsdagen. Lyssna hos SR.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Sveriges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Cookie Policy (EU). Kontakta oss.