När besökarna på Fruktens dag fick avgöra vilken honung som var godast så föll valet på Anders Sandhs ”honing”, skriver Värnamo Nyheter.

När besökarna på Fruktens dag fick avgöra vilken honung som var godast så föll valet på Anders Sandhs ”honing”, skriver Värnamo Nyheter.
Jämtlands Vingård tillverkar mjöd och mölska med honung från gårdens bin. Folkmjöd är en 3,5%-ig mölska som finns med exotisk smak av svamp. Folkmjöd kan beställas hos till exempel MatHem.se. Läs mer om Jämtlands...
En yrkesbiodling säljes med ca 300 st bisamhällen, honungshus och biredskap, i Bollstabruk, Kramfors kommun. Se annonsen hos Blocket.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Styrelsen för Biodlingsföretagarna har tagit positiv ställning för att ett biregister i Sverige skulle vara bra för branschen. Läs mer hos Biodlingsföretagarna.
Bli biodlare Läs boken Bin till nytta och nöje
Sverges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
Bin till nytta och nöje är den uppskattade studie- och inspirationsboken för nya biodlare. Boken ger teoretiska kunskaper varvade med praktiska råd. Allt du behöver veta om bin, biodling, honung och pollinering. Läs mer.
I boken Honung har vi samlat lättlagade recept med honung som nyttig ingrediens och smaksättare. Information om honungens egenskaper och hur du använder den på bästa sätt. Fakta om sorthonung och biprodukter som bivax, bipollen, propolis, bigift och drottninggelé. Tips för hälsa och skönhet. Läs mer.
ALLT OM HONUNG™. Copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Om webbplatsen. Kontakta oss.
Sveriges bästa sajt om biodling. Följ eller kontakta oss.
ALLT OM BIODLING™ copyright © ARTCOPY SWEDEN AB. Innehållet är juridiskt skyddat och får ej kopieras eller digitalt överföras till andra innehållsägare. Denna webbplats använder cookies. Genom att fortsätta använda denna sida accepterar du vår användning av cookies. Läs mer