Biväxter som alternativgrödor

Biväxter som alternativgrödor
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone
Här är en sammanställning av biväxter som gynnar samarbete mellan biodlare och växtodlare. Grödor som förutom hög honungsskörd per hektar tillför jorden kväve och organisk substans, hindrar utlakning, konkurerar med ogräs, gynnar mångfalden av pollinatörer mm.
Uppgifterna kommer från skriften Biväxter som alternativgrödor, av Åke Hansson 1988.
VäxtUtsäde kg/haSådjup cmGrön-foderEnsilageBetningGrön-gödslingKöld-resistensSmaklighetNektar PollenHonung kg/ha
Alexandrinklöver30-351-2+-++3643250
Alsikeklöver8-121-2+-++9443250
Blodklöver25-301-2+-++7633250
Blålusern25-301-2++-+7741200-250
Bovete60-1002-3+--(+)174250-500
Esparsett100-1202-3++++464450-200
Getruta30-401-2++++7744100-500
Getväppling20-251-2++++742250
Gulvial50-702-3++++742120-50
Gurkört12-152-3---+2042100-200
Honungsfacelia10-151-2(+)+-+2242200-500
Humlelusern18-241-2+-++7632100
Käringtand10-201-2--++763125-100
Lin70-1502-3----201125
Luddvicker80-1203-5++-+853225-100
Lupin100-2002-4+-(+)+2623100
Doftklöver / Persisk klöver15-201-2+-++2523100
Rödklöver10-151-2+-++3-391-33200-300
Serradella35-502-3+-++573225-100
Solros302-4++-+343350
Spärgel18-241+--+452225-50
Subklöver15-201-2+-++752225-50
Sötväppling15-251-2++-+7643500
Vallmo3-50,5-1,5---(+)20040
Vicker50-703-5++-+851110
Vitklöver8-101+-++7943250
Vitsenap18-202-3---+213275
Åkerböna / Bondböna150-3006-15++-+5522150